Login

South Island Region TCC

South Island Region TCC
Auckland Region TCC | Waikato-BOP TCC | Wellington Region TCC | South Island Region TCC
 
NZARB StackedH880-0119-430
NZ Arb, in conjunction with Husqvarna, is pleased to present the...
 

2018 South Island Regional Tree Climbing Competition

29th & 30th September 2018, Christchurch

2018 RESULTS

DOWNLOAD FULL RESULTS

 

Husquvarna top ten Men

1st-Dan Bares

2nd-Seb Bainbridge

3rd-Troy Sircombe

4th-Andrew Smyth

5th-Jack Taylor

6th-Mik Winstanley

7th-Yohan Willman

8th-Sam Turner

9th-Dom Ritter

10th-Alvar Del Castillo

 

Husquvarna top Woman

Stephanie Dryfhout

Samantha Baker

Candace Matthews

 

Treetech and Arb innovations Masters climb

1st-Dan Bares

2nd-Seb Bainbridge

3rd-Andrew Smyth

4th-Stephanie Dryfhout

5th-Mik Winstanley

 

Men’s AB equipment speedclimb:

1st-Thomas Bourdin

2nd- Ollie Stevenson

3rd- Dan Bares

4th- Yohan Willman

5th-Sam Turner

 

Woman’s AB equipment speedclimb:

1st-Samantha Baker

2nd-Stephanie Dryfhout

3rd-Candace Matthews

 

Mens Metrogreen Throwline

1st-Leith Thomson

2nd-Seb Bainbridge

3rd-Dan Bares

4th-Jack Taylor

5th-Yohan Willman

 

Womans Metrogreen Throwline

1st- Stephanie Dryfhout

2nd- Candace Matthews

3rd-Samantha Baker

 

Mens Donaghys Ascent

1st-Troy Sircombe

2nd-Sam Turner

3rd-Seb Bainbridge

4th-Zane Wedding

5th-Jordan Tukapua

 

Woman’s Donaghys Ascent

1st-Stephanie Dryfhout

2nd-Candace Matthews

 

Men’s Kask Workclimb

1st-Seb Bainbridge

2nd-Dom Ritter

3rd-Mik Winstanley

4th-Zane Wedding

5th-Dan Bares

 

Woman’s Kask Workclimb

1st- Stephanie Dryfhout

2nd- Samantha Baker

3rd- Candace Matthews

 

Men’s Silky rescue

1st-Jack Taylor

2nd- Alvar Del Castillo

3rd- Andrew Smyth

4th- Mik Winstanley

5th- Troy Sircombe

 

Woman’s Silky Rescue

1st- Stephanie Dryfhout

2nd- Samantha Baker

3rd- Candace Matthews

COMPETITOR

GENDER

REGION

OVERALL RANKING (WOMEN)

OVERALL RANKING (MEN)

Dom Ritter

Male

 

 

9

Jason MacDonald

Male

South

 

21

Matt Eden

Male

South

 

14

Mitchell Harris

Male

South

 

25

Jack  Taylor

Male

Out of region

 

5

Troy Sircombe

Male

Out of region

 

3

Leith Thomson

Male

South

 

28

Dylan Sanford

Male

South

 

27

Dan Bares

Male

South

 

1

Alvar Del Castillo

Male

South

 

10

Callum Hamilton

Male

South

 

36

Ryan Hogan

Male

South

 

31

James Manahi

Male

South

 

26

Hamis Trembath

Male

South

 

19

Andrew Smyth

Male

South

 

4

Jordan Tukapua

Male

South

 

13

Zane Wedding

Male

Out of region

 

17

Tim Gallant

Male

South

 

24

Richie Homes

Male

South

 

18

Wah Ling Lin

Male

Out of region

 

11

Scott Barker

Male

South

 

12

David Mckeich

Male

South

 

22

Thomas Bourdin

Male

South

 

29

Matty White

Male

South

 

15

Sam Turner

Male

Out of region

 

8

Seb Bainbridge

Male

Out of region

 

2

Kadin Willis

Male

South

 

23

Benji Fowler

Male

South

 

 

Ollie Stevenson

Male

South

 

33

Ben Oberhumer

Male

South

 

35

Duncan King

Male

South

 

20

Sam Cody

Male

South

 

16

Mik Winstanley

Male

South

 

6

Candace Matthews

Female

South

3

 

Stephanie Dryfhout

Female

Out of region

1

 

Yohan Willman

Male

Out of region

 

7

Alfie Simmons

Male

South

 

 

Kerey Manning

Male

South

 

30

Jamie Neville Bowman

Male

South

 

32

Rory Gray

Male

South

 

34

Samantha Baker

Female

South

2

 

 

 
 

NZ Tree Climbing Major Sponsor

 
H880-0119-430



NTCC Masters' Sponsors


  Treetech200-306-371                                      arb innovations-84-558



Preliminary Event Sponsors

 

Speed Climb Sponsor

Throwline Sponsor

Ascent Sponsor

Work Climb Sponsor

Aerial Rescue Sponsor

ABE Swirl 2001 MetroGreen 200-347 Donaghys Logo Kask 2014 - Nero-461 silky120


Other TCC Sponsors

 

Gear Sponsor

NAOTY SPONSOR

NAOTY SPONSOR

treetools-200-259 thumbnail Treehub TaglineGrey Hansa-489-34-983-43
ABOUT NZ ARB
Encouraging, fostering, improving and educating in all aspects of arboriculture throughout New Zealand.

readmore